Illóolajok

Mire figyeljünk az illóolajok használata során...



Az illóolajok nem veszélytelen anyagok ezért oda kell figyelnünk, hogy biztonságosan tudjuk használni őket. Nagy dózisban tartósan nem szabad sokáig alkalmazni őket, használatától függően szükséges a hígítás, és ügyelni kell a megfelelő tárolásra is.
Mivel "hatóanyagbombákról" beszélünk  (érdekesség képen az arányok: 1 kg rózsaolaj előállításhoz 5 tonna rózsasziromra van szükségünk, és 1 kiló citromfűolajhoz 10 tonna növényt (!) is fel kell használni) ezért a leniekben összefoglalva elolvashatjátok, hogy mire kell figyelnünk az alkalmazásuk során, és hogy bizonyos esetekben (terhesség, betegségek, szexuális élet) melyik illóolajat kerüljük és miért.
Az illóolajok veszélyesek is lehetnek
A növényekből kivont illóolajok rendkívül tömények. Nem megfelelő használatukkal többet árthatunk, mint gondolnánk. Összeszedtünk néhány dolgot, amire érdemes figyelni aromaterápiánál.



Képzeljük csak el, hogy 1 kg rózsaolaj előállításához 5 tonna rózsasziromra van szükség, vagy két nagy marék kamillavirágból csupán egyetlen olajcsepp nyerhető. Mivel ezek valóságos hatóanyagbombák, természetesen árthatnak is, ha nem ismerjük a tulajdonságaikat, vagy ha nem megfelelően használjuk őket.
Akik élvezni szeretnék a valódi illatos cseppek előnyeiket, azoknak az ártó hatásokkal is tisztában kell lenniük.
  • Mivel nem veszélytelen anyagokról van szó, feleslegesen, tartósan és nagyobb dózisban ne használjuk (ajánlott mennyiség a hordozó anyag legfeljebb 0,1-1%-a). Nagyobb koncentrációban csak aromaterapeuta, fitoterapeuta és orvos felügyelete mellett javasolt használni!
  • Szájon át saját szakállunkra se fogyasszuk, mert töményen már egy-két cseppjük is erősen irritálhatja, marhatja a nyálkahártyát és a bőrt! Franciaországban, Belgiumban az aromaterápiát orvosok és természetgyógyászok gyakorolják, akik kapszulába zárt változataikkal gyógyítanak.
  • Az illóolajakat a használatnak megfelelően mindig hígítsuk! Tudni kell, hogy vízben nem, viszont növényi olajokban, alkoholban és mézben, tejszínben jól oldódnak. Ha véletlenül valaki tömény illóolajat nyel le, ne vizet, hanem olajat itassunk vele, és haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
  • Az aromakonyhában 50 ml növényi olajba (pl. olívaolaj) ne tegyünk többet 5-6 cseppnél, s abból is egyszerre 1 teáskanálnyinál többet ne használjunk!
  • Habár az illóolajok többsége sötét üvegben, fénytől, melegtől és levegőtől védve, több évig is felhasználható (citrus gyümölcsök héjából préseltek csak 1 évig őrzik meg minőségüket), vásárláskor, használatkor mindig figyeljünk a felhasználhatóság idejére! Ügyeljünk arra, hogy az üvegcséket mindig jól bezárjuk, a cseppentőhöz kézzel ne érjünk!
  • Az illóolajakat csak feliratozott üvegben tároljuk, és a gyerekek elől zárjuk el!
  • Tartsuk szem előtt, hogy az idősek és a gyerekek fokozottan reagálnak az illóolajokra, ezért számukra a felnőtt adag felét adjuk!
  • A lejárt szavatosságú illóolajat adjuk le a gyógyszertárakban. Dr. Babulka Péter szerint erősen hígítva, porlasztóba téve növényi kártevők ellen még felhasználhatjuk ezeket.
Ellenjavallat
Az a legbiztosabb, ha a terhesség első három hónapjában a kismama nem használ illóolajat. A későbbiekben is (a szoptatás ideje alatt) kerülni kell a ketonokat (olasz szalmagyopár, izsóp, rozmaring, cickafark), vagy fenolokat tartalmazó (tymol kemotípusú kakukkfű, oregano, fahéj, szegfűszeg, bazsalikom), keringésfokozó (cédrus, verbénon típusú rozmaring, fenyő), görcsoldó, szülést beindító (illatos verbéna, jázmin, geránium, pálmarózsa, ánizs), folyadék-kiválasztást fokozó (boróka, ciprus) és a hormonszerű (varádics) illóolajokat.
Alulról felfelé: jázmin, citrom és kubeba illóolaj - sávosan!
  • A nagy mennyiségben toxikus ketonokat és fenolokat (idegméreg, aboratív) tartalmazó illóolajok kis gyerekek és idősek számára sem ajánlott.
  • Hat éves kor alatti gyerekeknél inhalálásra, bedörzsölésre tilos a borsmenta illóolaj használata, mert légzésbénulást okozhat!
  • A borsmenta illóolaj semlegesíti a homeopátiás szerek hatását, ezért azokat egyszerre ne alkalmazzuk (legalább 3 óra teljen el a használatuk között). Tartósan ugyancsak nem szabad használni, mert érszűkítő hatása miatt roncsolja a szem hajszálereit.
  • Emlőbántalmak esetén nem ajánlott a ciprus.
  • Vesebetegek számára kerülendők a boróka- és a ciprus-olajok.
  • Epilepsziában szenvedő, illetve arra hajlamos egyének a bazsalikom, az édeskömény, a borsmenta és a rozmaring illóolajától tartózkodjanak.
  • Az érzékeny bőrt izgathatja a bazsalikom, a babér, az elemi, az eukaliptusz, a fekete bors, a fenyő, a gyömbér, a hegyi pereszlény, a szegfűszeg illóolaj. Több illóolajra allergiás bőrkiütéssel is reagálhatunk. A kamilla illóolaj használata előtt különösen tanácsos az alkar könyökhajlatában bőrpróbát végezni, és tartózkodni a huzamosabb használattól.
  • Napsütéses időben és szoláriumozás előtt (24 órán belül) nem tanácsos használni, még erősen hígítva sem, a citrus gyümölcsök (bergamott, citrom, narancs, mandarin, lime) héjából kipréselt, valamint a fogpiszkálófű (Ammi visnaga), és az angyalgyökér illóolajakat, mert az UV-sugarakra érzékenyebbé, a rosszindulatú elváltozásokra hajlamosabbá teszik a bőrt. A bennük található furo- és pyrokumarin nevű fényérzékenyítő anyagoktól maradandó szépséghibák, sötétebb foltok keletkezhetnek a bőrön.
  • Akinek magas a vérnyomása, tartózkodjon a kakukkfű, a rozmaring, a borsmenta, bazsalikom illóolajaktól.
  • Alacsony vérnyomás esetén a majoránna, ilang ilang és citromos eukaliptusz illóolajakat kerüljük.
  • A normálisnál alacsonyabb vércukorszint esetén geránium illóolajtól óvnak az aromaterápia szakértői.
  • Pajzsmirigy túlműködés esetén nem jó a kakukkfű és mirtusz illóolajak használata. Ha azonban alulműködik a pajzsmirigy, akkor a mirtuszt igen, viszont a mirha illóolajat nem ajánlott bevetni.
  • Májbetegnek nem használ sem a szegfűszeg, sem a kömény, sem az ánizs illóolaj.
  • A majoránna illóolajról érdemes tudni, hogy tartós használata megszünteti a nemi vágyat. Ez az illóolaj el is álmosíthat, ezért vezetés előtt nem javasolják a használatát.
  • Egyes szakértők szerint a zsálya illóolaj használatával egy időben nem szabad alkoholt fogyasztani, mert fokozza az ital hatását, és a másnaposság is súlyosabb formában jelentkezhet, mint egyébként.
  • Görcsös köhögés esetén tartózkodjunk az eukalyptusz globulus és radiata kemotípusú illóolajok, valamint a niauli, a kámforos rozmaring és a mirtusz alkalmazásától.
  • Zöldhályog esetén veszélyes a kubeba bors illóolaj.
  • Hormonfüggő rákos betegeknek nem szabad használni a varádics, a kömény, a muskotályzsálya és a zsálya illóolajakat.
  • Paracetamol tartalmú gyógyszer szedésekor nem ajánlott a kömény (Foeniculum vulgaris) és az ánizs.
  • Prosztata problémák esetén kerülni kell az ánizs illóolajat.
  • Depresszió esetén ellenjavallt a szantál illóolaj.
(Forrás: tudatosvasarlo.hu)

Illóolajok előállítása - a virág lelke...

 Sokszor nem is gondolnánk, hogy egy pici tégely illóolaj elállításához néha több tonna növényt használnak fel. Természetesen a piacon megtalálhatóak a szintetikus illóolajok is, melyek előállításának költsége töredéke a valódi olajoknak.
Az illóolajok a zsíros olajokkal ellentétben szobahőmérsékleten is állandóan párolognak, ezért célszerű őket az előírásoknak megfelelően tárolni. Vajon mi a különbség a valódi és a szintetikus illóolajok között? Milyen eljárásokkal nyerik ki a megfelelõ komponenseket?

Az illóolajok egyes növényekből különböző eljárásokkal előállított, jellegzetes illatú és ízű, szobahőmérsékleten - ellentétben a zsíros olajokkal - maradék nélkül elillanó folyadékok. A több mint százezer növényfajta közül mindössze másfélezerből készítenek illóolajat. Az illóolajok a növényi szervezet működésének melléktermékei, amelyek a növény legkülönbözőbb részeiben halmozódnak fel. Így a gyökérben, a fás részekben, a kéregben, az ágcsúcsokban, a levelekben, a virágokban, az éretlen és érett termésben, a magokban stb.

Illóolajok és zabdara

Ugyanannak a növénynek különböző részeiben található illóolajok azonban tulajdonságaikat és hatásukat tekintve jelentősen eltérnek egymástól. Minőségüket és összetételüket lényegesen befolyásolja a talaj, az éghajlat, a növény életkora, a szedés ideje. Ezért lehetséges az, hogy ugyanaz az illóolajféleség más és más minőségű, még azonos gondosságú feldolgozás esetén is. Az illóolajok nem egységes anyagok, hanem számos ismert (terpének, aldehidek, alkoholok, észterek, ketonok, laktonok, oxidok stb.) és még részben ismeretlen vegyületek elegyei. Kémiai összetevőik száma ötven és ötszáz között mozog. A zsíros olajokhoz csak állagukban hasonlóak, kémiai összetételük teljesen más. Az illóolajok ugyanis magas forráspontjuk ellenére szobahőmérsékleten is állandóan párolognak, és ha szövetre, vagy papírra cseppentjük őket, maradéktalanul elillannak, míg a zsíros olajok foltot hagynak. Ez az úgynevezett „foltpróba” egyben a laikus számára - laboratórium híján - az egyetlen minőségellenőrzési lehetőség is.
Az illóolajok illata rendkívül intenzív. Laboratóriumi kísérletek bizonyítják, hogy milliós nagyságrendű hígításban is érezhetők. Például a borsmenta illóolaja szagpróba során másfél milliószoros hígításban, ízpróba során négymilliószoros hígításban is egyértelműen felismerhető és megkülönböztethető. 
Az illóolajok előállítása leggyakrabban desztilláció útján történik. A felaprított növényi részeket lepárló üstbe helyezik, és vízgőzt eresztenek alá. A növényi részeken áthaladó gőz az illóolajat magával ragadja. Az illóolajjal telítődött gőzt lehűtik, az kicsapódik. Az olaj - nem oldódván a vízben - könnyen elválasztható.
Ilyen vízgőz-desztillációs eljárás az is, amikor a forró vízbe kamillavirágot dobunk, és a gőze fölé hajolva inhalálunk, azaz a gőzzel magával ragadott illóolajat belélegezzük. Az illóolajban nagyon gazdag növényi részekből gyakorta préselés útján nyerik az illóolajat. Főleg a citrusfélék (citrom, narancs) terméseinek héja esetében.
Kivonás útján is gyakori az illóolaj előállítása. Ez esetben a növényi részekből valamilyen oldószer - olaj, zsír, faggyú - segítségével vonják ki az illóolajat olyféleképpen, hogy zsiradékkal bekent üveglapra helyezik a növényi részeket. Az illóolajjal telítődött zsírt pomádénak nevezik. Ebből alkohollal vonják ki a tiszta illóolajat.
A tiszta illóolaj nagyon drága. Némelyik csak tízezrelékes nagyságrendben tartalmaz illóolajat. Ez azt jelenti, hogy egykilónyi előállításához az adott növény tonnái szükségesek.
Rózsaszirom Mamitól
Egy kilónyi citromfűolajhoz nem kevesebb, mint tíz tonna növényt kell feldolgozni. Az illóolaj-tartalom attól is függ, friss-e a növény, vagy szárított. Például az eukaliptusz esetében frissen 0,3%- 0,8%, míg szárítva 0,7%- 3% az olajtartalom. A szárítás, az olajtartalom koncentrálásán túl azt a célt is szolgálja, hogy csökkentsék a feldolgozandó anyag térfogatát. A virágokból készült illóolajok esetében - főleg, ha fa vagy bokor virágjáról van szó - növeli a feldolgozás nehézségeit az, hogy a virágokat kézzel kell szedni. Így egy liter jázminolajhoz nyolcmillió virág kell, ugyanennyi narancsvirágolaj ezer kiló kézzel gyűjtött virágmennyiséget igényel. Egy csepp rózsaolajhoz több mint harminc kinyílott virágot dolgoznak fel. És egy csepp illóolaj súlya 0,02 gramm, azaz ötven csepp tesz ki egy grammnyit. Az a tény, hogy a hatalmas mennyiség feldolgozása arányát tekintve elenyésző mennyiséget eredményez, okozza az illóolajok igen magas árát.
És ahol a kis mennyiség nagy értéket képvisel, megjelenik a bűnözés. Így van ez az illóolaj-kereskedelem esetében is. Már a kezdetek óta hamisítják őket. Először a nagy illóolaj hozamú, hasonló aromájú növényekkel, hígítással hamisítottak és csaltak. A vegyészet fejlődése azonban a hamisítást a tökélyre fejlesztette. Egy-egy, az illóolajok jellegzetes aromáját meghatározó komponenst a vegyipar már szintetikus úton is elő tud állítani. Az ilyen úton előállított aromák ára több nagyságrenddel alacsonyabb az eredeti növényi aromák áránál. A szintetikus illóolajok kiválóan helyettesítik az illatszeriparban az eredetieket. Ám az így előállított készítmények az illatterápiában teljesen hatástalannak bizonyulnak. A lényeg, a virág „lelke” hiányzik belőlük, de kétségtelen, hogy a sokkal olcsóbban beszerezhető szintetikus illóolajok az alapcélnak, a szagtalanításnak kiválóan megfelelnek. Ám ha valaki az illóolajok minden áldásával akar élni, akkor csak olyan helyen vásároljon, ahol azok tisztasága és eredetisége garantált.
Az illóolajok magyar nevüket is annak a legkönnyebben észlelhető tulajdonságuknak köszönhetik, hogy szobahőmérsékleten is állandóan párolognak, illannak. A hőmérséklet emelkedésével a párolgás mértéke természetesen jelentősen növekszik. Ezért az illóolajokat minden esetben jól zárható - és tekintettel arra, hogy összetevőik jó hányada fényre is bomlik - sötét üvegcsékben, hűvös helyen tartsuk. Az így tárolt illóolajok akár két évig is megtartják gyógyhatásukat. Rosszul tárolva besűrűsödnek, a színtelen olajok sárgássá. az eredendően sárgák vöröses barnává, mély barnává válnak.
Az illóolajok a növényi hatóanyagokat nagyon magas koncentrációs szinten tartalmazzák. Ezért az illóolajok hatását nem ismerő emberek elől, leginkább a gyermekek védelmében, számukra elérhetetlen, jól zárható helyen tároljuk őket.

(Forrás: zoldujsag.hu)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése